לחצי לייק וקבלי את כל העידכונים גם לפייסבוק >>

צעדים ראשונים

ילדכם התחיל לצעוד את צעדיו הראשונים? איך ומתי כדאי לעזור לו, ומה עושים כשהוא מעדיף דווקא לזחול?

מאת: קרן רז*


מתי מתחיל שלב ההליכה? מתי הילד צריך להתחיל ללכת? האם כדאי לעודד הליכה או שמא רצוי לתת לילד להמשיך לזחול? שאלות אלה עולות ונשאלות על ידי הורים ומורים לעתים קרובות.

ההליכה מתחילה על בסיס רחב – כפות הרגליים של הילד פונות החוצה והוא נאחז בכף הרגל הפנימית. בכף הרגל יש כרית שומן, מעין "עקב בתול". העבודה של השריר גורמת לרקמה השומנית להיספג ולהצטמצם (כמו בשרירי הבטן).

העמידה מגרה את קבוצות השרירים מתחת לכרית השומן. לכף הרגל יש יותר מעשרים עצמות קטנות, המחוברות באמצעות שרירים קטנים. בכף הרגל יש שלוש קשתות: חיצונית, רוחבית ופנימית. הקשתות משלימות את התפתחותן בגיל 12-8.

בשלב ההליכה צריך לתת לילד ללכת יחף, כי זה מחייב אותו לכווץ קבוצות שרירים. ההליכה הנכונה מתבצעת כאשר הילד הולך על העקב, על החלק החיצוני של כף הרגל ועל האגודל. במהלך הזמן, הליכה זו גורמת לקשתות להתפתח.

כאשר הילד נרתע מעמידה על כפות רגליו, כדאי לגרות את רפלקס העמידה על ידי גירוי תחושתי (גירוי שטחי שמעורר את התחושה העמוקה) – חשיפה למרקמים שונים לחום ולקור.

איך תסייעו לילד לפתח הליכה נכונה? כדאי לעודד אותו לבצע מגוון פעולות, כמו עלייה בקוביות מדורגות ובשיפועים – גם בחדר ג'ימבורי.

אפשרות אחרת היא להצמיד את הפעוט לקיר ולעודד אותו לבוא אליכם.

צעצועים בסגנון בימבה טובים ומועילים רק כאשר אין הם מחליפים את ההליכה, אלא מהווים סיוע ותוספת מדי פעם. הילד צריך ללמוד ללכת בעצמו, ולא להיות תלוי באמצעי עזר.
*קרן רז
בעלת תואר ראשון בחינוך גופני מאוניברסיטת ברמינגהם באנגליה, בוגרת המדרשה לתרבות הגוף תוך התמחות בגיל הרך, התמחתה בריפוי ועיסוק ובפיזיותרפיה בבית החולים תל-השומר. מנחה קבוצות ומדריכה מורות וגננות. מפתחת תכניות לימודים במכללת דעת -דו רה מי.

לחצי לייק וקבלי את כל העידכונים גם לפייסבוק >>

כל חודש החברים שלנו מקבלים שיר במתנה למייל

מלאי את פרטיך ותקבלי גם!