לחצי לייק וקבלי את כל העידכונים גם לפייסבוק >>

קוביות בשלל תנועות

מאת: ורד כרמל ובת ציון אלבוים

קוביות תנועה עשויות ככריות קשיחות בגודל 25 ס"מ X 25 ס"מ ובגובה של 5 ס"מ במגוון צבעים. כל צד של הקובייה הוא בצבע שונה. סוג נוסף הוא עיגולי תנועה, העשויים גם הם  ככריות קשיחות בקוטר של 25 ס"מ בצבעי כחול, צהוב ואדום.

אפשרויות המשחק עם קוביות התנועה הן רבות – ניתן לעמוד ולקפוץ עליהן, לנוע איתן בחדר, או להניח עליהן את הראש. הן מתאימות למשחקי תנועה, ללימוד צבעים, צורות גיאומטריות וצורות מוסיקליות.

הצעות למשחקי תנועה

היכרות עם גופנו
נניח קובייה על הרצפה. נציג עליה איברים שונים מגוף האדם: כף יד, אצבעות, מרפק, מצח, סנטר ואיברים אחרים. נשב על הקובייה ונעביר את הרגליים מן הרצפה אל הקובייה. נשב עליה מכווצים, ונחזור על התנועות.

שמירה על שיווי משקל תוך כדי תנועה בחדר
ננוע בחדר עם הקובייה כשהיא מונחת על כף היד או על הראש מבלי שתיפול. נתיישב על הרצפה ברגליים פשוטות לפנים, ונתקדם בחדר על ידי הזזת כפות הידיים על הרצפה, כשהקובייה מונחת על רגלינו. נזחל על הבטן כשהקובייה מוצבת על הגב ואינה נופלת.

נדמיין שהקובייה כבדה מאוד, ובכל פעם כשהיא מונחת על איבר אחר בגוף, אנו מתכופפים מכובד המשקל לכיוונה. לדוגמה: כשהקובייה מונחת על כתף ימין נלך שפופים, ונכופף את הכתף לצד ימין. כשהקובייה מונחת על רגל שמאל, נגרור אותה.

הקובייה המטיילת
נניח קובייה על הרצפה. נזיז אותה בכפות הרגליים, בעזרת הברכיים, המרפקים, הראש ובעזרת איברים אחרים.

מסלול מכשולים
נסדר את הקוביות כשאנחנו שומרים על רווח בין קובייה לקובייה. נלך או נקפוץ  עליהן, ובלבד שלא ניגע או נדרוך על הרצפה.

הצעות לפעילויות ללימוד צבעים

נפזר קוביות בחדר. נצמיד לילדים מדבקות לחולצה או לכף היד בהתאם לצבעי הקוביות. כל הילדים שמודבקת להם מדבקה כחולה יעמדו על הקובייה הכחולה, וכך נעשה גם עם יתר צבעי המדבקות שמותאמות לצבעי הקוביות.

כולנו ביחד סביב הצבע שלנו
הילדים נעים בחדר. עם השמעת אות מוסכם, נעמדים הילדים שלהם המדבקה הכחולה סביב לקובייה הכחולה. הם אוחזים ידיים ויוצרים מעגל. כך עושים גם עם יתר צבעי המדבקות המותאמות לצבעי הקוביות.

הילדים שמוצמדת להם המדבקה הכחולה מרימים יחד את הקובייה. הם יושבים סביב לה ומניחים את כפות הידיים או כפות הרגליים עליה, וכדומה.

מיון

מיינו קוביות לפי צבעים, ועירמו אותן לערמות.

הצעות ללימוד מושגים של ריבוע, ועיגול

כריות של קוביות ושל עיגולים  מפוזרות בחדר ללא סדר. המורה אוחזת בשני כרטיסים – האחד בצורת ריבוע והשני בצורת עיגול. הילדים נעים בחדר. כשהמורה מרימה כרטיס בצורת ריבוע, נעמדים הילדים על הכריות המרובעות. כשהמורה מרימה כרטיס בצורת עיגול, הם נעמדים על הכריות העגולות.

כדי לגוון את הצורות ואת אופני ההתקדמות בין הקוביות והעיגולים ניתן לדלג ביניהם, או לקפוץ ממקום למקום בקפיצות שונות: על רגל אחת, בקפיצת צפרדע וכדומה.

כדי לגוון סוגי עצירה ניתן לעמוד על הקובייה או על העיגול בישיבה מזרחית, בעמידת פיסוק וכדומה.

קוביות מוסיקליות

ניתן לעבוד עם הצורות והצבעים להפנמת מושגים מוסיקליים:
מבנה מוסיקלי – בכל חלק של המנגינה יפעלו הילדים בצורה שונה עם הקובייה. לדוגמה, פעם יטיילו הילדים בין הקוביות, ופעם ישבו מסביב לקובייה ויקישו עליה בידיים.
*ורד כרמל
תואר שני בשלוב אמנויות בלמידה מטעם אוניברסיטה לסלי, מורה למוסיקה ולתנועה, מנהלת מכללת דעת ועורכת תוכן.

לחצי לייק וקבלי את כל העידכונים גם לפייסבוק >>

כל חודש החברים שלנו מקבלים שיר במתנה למייל

מלאי את פרטיך ותקבלי גם!